مدرک GAMT

آزمون GMAT جی مت یا Graduate Management Admission Test امروزه یکی از ابزارهای مهم سنجش توانایی متقاضیان دوره های MBA می باشد.

ارائه مدرک GMAT در بسیاری از دانشگاه های معتبر برگزارکننده دوره MBA و دکترای امور مالی، حسابداری و اقتصاد الزامی است.

آزمون جی مت مهارت های لازم برای دانشجویان فعال در  حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی را بررسی می کند.

از این رو، حداقل نمره قابل قبول را مراکز آموزشی و دانشگاه ها بر اساس برنامه های آموزشی خود تعیین می کنند.

مراکز معتبرتر نمره ۶۰۰ تا ۷۰۰ را پذیرش می کنند. این آزمون در برخی مراکز به صورت کامپیوتری و از طریق اینترنت و در تعداد بسیار محدودی از مراکز به صورت کاغذی انجام می شود.

قسمت های مختلف آزمون GMAT

ارزیابی نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment

Verbal

Quantitative Sections

در بخش نگارش، متقاضی باید بر روی دو متن essay  (هر کدام ۳۰ دقیقه )کار کند که یکی برای تحلیل یک استدلال و دومی بررسی یک موضوع است.

این بخش نگارش از آزمون جی مت چند تفاوت با آزمون های استانداردی چون TOFEL و IELTS دارد. اول اینکه  متون آن بسیار پیچیده تر از آزمون های عادی زبان است و تحلیل آنها صرف نظر از چگونگی نگارششان دشوار است و عموماً نگارش بحث به زبان مادری هم ساده نیست.

تفاوت بعدی در حجم آن است. به عنوان نمونه در تافل نگارش حجمی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ کلمه کافی است در حالیکه در آزمون GMAT کمتر از ۵۰۰ کلمه کفایت نمی کند. بنابراین علاوه بر تحلیل و نگارش ، سرعت تایپ کردن متقاضی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

دو ممتحن هر متن را ارزیابی می کنند. اولی یک برنامه نرم افزاری پیشرفته است که به تحلیل نگارش خلاقانه و ارزیابی خطاهای دستوری و املایی می پردازد در حالیکه دومی انسان است و توانایی متقاضی را در نحوه دسته بندی و پرورش و نظم دادن به دیدگاه ها و چگونگی ارائه آنها می سنجد.

هر دو ممتحن بین ۰ تا ۶ که می تواند تا نیم تقسیم شود نمره می دهند. در صورت اختلاف بیش از یک امتیاز یک انسان دیگر به عنوان ممتحن سوم نیز به کار نمره می دهد و سپس متوسط این نمرات به عنوان نمره نهایی این نگارش و متوسط دو متن مختلف به عنوان نمره نهایی این بخش اعلام می شود.

پس از این بخش، نوبت به آزمون Verbal یا شفاهی می رسد ( ۴۱ سوال و ۷۵ دقیقه زمان ) .

قسمت های مختلف آزمون Verbal در آزمون جی مت

۱) Sentence Correction

۲) Critical Reasoning

۳) Reading Comprehension

در مجموع آزمون GMAT به ارزیابی سطح دانش متقاضی در حوزه های مرتبط با فهم عمیق تر زبان انگلیسی نظیر مبحث گرامر زبان انگلیسی، ارزیابی یک استدلال و درک مطلب می پردازد.

در بخش Quantitative 37 سوال و ۷۵ دقیقه زمان سوال های مربوط به Data Sufficiency و Problem Solving ارائه می شود. و در این بخش شیوه اندیشه و استدلال متقاضی ارزیابی می شود.

شایان ذکر است که متقاضی در صورت بی پاسخ گذاشتن سوالات در آزمون جی مت با کاهش امتیاز مواجه می شود. در حالیکه در آزمون های دیگر این گونه عمل نمی شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!